Ziņas

Sabiedrība

Aicinājums dzīvei

Draudzīgi. Vineta Broka kopā ar Linzu, kuru saimnieki sauc par Līzi, un Ravelīnu vai vienkārši Rausīti.Foto: Sarmīte Feldmane

Braucot cauri Gatartai Raunas novada Drustu pagastā, ikviena uzmanību piesaista zirgi, kuri rāmi ganās aplokā zem vecajiem ozoliem. “Kaļķenēs” Vineta un Māris jau desmit gadus audzē zirgus. Viņi ar zirgiem saprotas. Kolēģi zina, ka, lai cik niķīgs zirgs, viņi izskolos, bet pie Vinetas ikviens atgūs dzīvesprieku un uzticēšanos cilvēkiem.

“Māris smejas, ka iekārtoju patversmi vecajiem un slimajiem. Starptautisku sacensību zirga saimnieks zvana, ka zirgu nav, kur likt, – vai nevaru paņemt. Grūti atteikt,” saka Vineta. Tā Gatartā nonāca divgadnieks ērzelis, kurš stāvēja uz trim kājām. Tagad ir vesels, Mārim patīk ar viņu jāt. Vinetas draudzene dzīvo Anglijā, un zirgs jau desmit gadus dzīvo Gatartā. Cēzars ir īsts bērnu zirgs, jo mazāks jātnieks mugurā, jo būs mierīgāks. “Viņu gribēja pārdot gaļas kombinātam, jo bija riebeklis. Viņu tikai nedrīkst čubināt, tad gan dusmojas, bet citādi – brīnišķīgs zirgs,” stāsta Vineta.

“Kaļķenēs” ir septiņi zirgi. Aplokos ķēves ganās pa divām, bet ērzelis atsevišķi, jo visi kopā īpaši nesatiek. “Iemācīt var ikvienu zirgu, tikai vai ieguldītais darbs atmaksājas. Ja pati varu iejāt, esmu ieguvēja, bet, ja jāalgo treneris, tad zirgam jābūt izcilam un talantam. Jāpiedalās sacensībās, jāuzrāda labi rezultāti, tikai tad ir cerība, ka izdosies pārdot,” pārdomās dalās gatartiete. Arī Māris palīdz iejāt zirgus citiem saimniekiem, Vineta dažādās sacensībās strādā par tiesnesi. Trīsgadniece Parilē dzimusi Gatartā, bērni viņu ucinājuši, tik mīlīga, ka gatava iekāpt klēpī. “Vasarā varēs sākt iejāt. Parilē varētu būt tā, kas ieinteresē pircējus, bet būs jau žēl pārdot,” saka Vineta un uzsver – lai zirgkopībai būtu nākotne, jābūt kādam atbalstam. Vinetas un Māra atvases jau padsmitgadnieki. Vecāki, lai kā mēģinājuši ieinteresēt par jāšanas sportu, tas nav izdevies. “Lai tiktu pie datora, jāpajāj. Vēl zirgus pavadāt, to gan dara labprātāk, bet jāt nepatīk,” bilst mamma un atzīst, ka pēdējos gados vecāki bērnus neved trenēties.

“Zirgi ir, jāsaimnieko tālāk. Šoruden sienu atvedām no Ērģemes, lai gan vasara bija lietaina, zāle nabadzīga, tik kvalitatīvs siens mums sen nav bijis,” pastāsta Vineta Broka.

Jāpiemin, ka Drustu pagastā tikai četrās saimniecībās audzē zirgus.