Ziņas

Kriminālziņas

Aicina zemniekus par aizdomīgiem gadījumiem saistībā ar nitrātiem ziņot policijai

Daži lauksaimniecībā lietotie minerālmēsli var tikt izmantoti nelikumīgai sprāgstvielu izgatavošanai, tādēļ zemniekiem aizdomīgos gadījumos jāziņo par novēroto Drošības policijai (DP), aģentūru LETA informēja Valsts augu aizsardzības dienestā (VAAD).

Spridzekļu izgatavošanai izmantojamie minerālmēsli ir amonija-kalcija nitrāts, kalcija nitrāts, kālija nitrāts, nātrija nitrāts un, jo īpaši, amonija nitrāts.

Kā piemēru ziņošanai par aizdomīgiem gadījumiem VAAD min iespēju, ka pie lauksaimnieka ierodas nezināma persona un piedāvā “no rokas” nopirkt kādu no minētajiem minerālmēsliem.

Vēl viens piemērs ziņošanai par aizdomīgām situācijām ir novērojums, ka uzglabāšanas vietā ir bojāts maiss ar amonija nitrātu un zemē nav redzamas amonija nitrāta granulas vai arī to daudzums ir niecīgs un neatbilst nitrāta masas zudumam.

VAAD aicina lauksaimniekus parūpēties par mēslošanas līdzekļu uzglabāšanu aizslēgtās telpās vai norobežotos laukumos, neveidot lielus šo mēslošanas līdzekļu uzkrājumus, kā arī regulāri pārliecināties, vai šīs vielas atrodas drošībā un nav pazudušas.

Jau ziņots, ka saskaņā ar Mēslošanas līdzekļu aprites likumu jebkura persona, kura izmanto amonija nitrātu saturošu mēslošanas līdzekli lauksaimniecībā, dārzkopībā, mežkopībā, parku un sporta laukumu uzturēšanā, to var iegādāties, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Turklāt, iegādājoties šādu produktu, personai ar savu parakstu jāapliecina, ka to izmantos tikai augu mēslošanai.