Ziņas

Sabiedrība

Aicina uzmanīties no krāpšanas ar muitojamiem pasta sūtījumiem

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde brīdina, ka pasta sūtījumu jomā darbojas krāpnieki, kas e-pastu sarakstē uzdodas par pasta operatoriem vai organizācijām, kuras piegādā pasta sūtījumus.

Krāpnieki personai e-pastā paziņo, ka tuvākajās dienās paredzēta sūtījuma piegāde, bet par to jāveic maksājums, kuru it kā pieprasa muita. Diemžēl ir gadījumi, kad iedzīvotāji neapdomīgi atsaucas krāpnieku aicinājumam un uz viņu norādīto konta numuru pārskaita ievērojamas naudas summas.

Muitas pārvalde skaidro, ka pirmajā e-pasta vēstulē parasti ir tikai aicinājums sazināties, taču jau nākamajā tiek norādīts gan konta numurs, uz kuru pārskaitīt noteiktu summu, gan papildu argumentācija, cik svarīgi ir to samaksāt pēc iespējas ātrāk.

Krāpšanu var atpazīt, pievēršot uzmanību sūtītāja nosaukumam – krāpnieki izmanto interneta platformā izveidotu e-pastu; tradicionāli – tekstā pamanāmas vairākas gramatikas kļūdas, jo tie no svešvalodas tiek tulkoti ar mašīntulkošanas palīdzību.

VID Muitas pārvaldes aicina, pirms sazināties ar šādas e-pasta vēstules sūtītāju, apdomāt, vai tiešām pasūtījums ir veikts, vai e-vēstules saņēmējam kāds varētu kaut ko sūtīt un no kuras valsts. Katram sūtījumam ir izsekošanas numurs. Gadījumā, ja tāds nav norādīts, tad e-pasts ir krāpniecisks.

Pirms veikt kādas darbības (t.sk. maksājumu), ieteicams sazināties ar norādīto pasta operatoru, izmantojot oficiālajā tīmekļvietnē pieejamo kontaktinformāciju, nevis saņemtajā e-pastā norādīto. Muitas pārvalde arī atgādina, ka pasta sūtījumu muitas kontrole nav maksas pakalpojums.

Informāciju iespējams iegūt, arī zvanot uz VID Konsultatīvo tālruni 67120000 un izvēloties tēmu “Muita”. Darbinieki palīdzēs pārliecināties, vai konkrētajā gadījumā sūtījums ir īsts un vai tam ir saistība ar muitas maksājumiem.