Ziņas

Sabiedrība

Aicina iesaistīties pētījumā par parastās ievas lapu plaukšanu un ziedēšanu

Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina ikvienu iesaistīties pētījuma tapšanā par parastās ievas lapu plaukšanu un ziedēšanu, aģentūra LETA uzzināja LDF.

Tiem, kas vēlas piedalīties pētījumā, ir jāizvēlas kāds koks, kas atrodas netālu no dzīvesvietas, pa ceļam uz darbu vai skolu. Katru nedēļu tas ir jānofotografē tuvplānā atbilstoši sezonai – vai tie ir pumpuri, lapas, ziedi vai augļi. Fotogrāfijas ir jāievieto portālā “Dabasdati.lv''. Iesūtītās fotogrāfijas analizēs zinātnieki, skaitliski raksturojot katrā attēlā redzamā auga attīstības fāzi. Šie dati tiks salīdzināti ar speciālām aprēķina metodēm.

Pētījuma mērķis ir labāk izprast sezonālās norises dabā. Kopš pagājušā gadsimta sākuma veiktie sezonalitātes novērojumi uzskatāmi parāda klimata pārmaiņas Latvijā, proti, pavasara arvien agrāku iestāšanos. Jauni sezonalitātes novērojumi zinātniekiem ļauj ne tikai dokumentēt klimata pārmaiņas, bet arī izprast to raksturu un ietekmi uz ekosistēmām, norāda LDF.

Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes zinātnieki šo pētījumu veiks jau otro gadu. Parastā ieva ir neliels koks vai krūms, kas bieži sastopams visā Latvijā. Ieva aug krūmājos, mežos un upju krastos, kā arī dārzos. Ziedēt sāk maijā, tās ziedi ir balti un smaržīgi.

LETA