Ziņas

Sabiedrība

Agri vai vēlu tiks sodīti

Ilustratīvs foto.Foto: no "Druvas" arhīva

Vai ikkatrs autovadītājs savā braukšanas praksē sastapies ar gadījumu, kad kāds cits braucējs izraisa situāciju, kas noved pie satiksmes negadījuma. Par agresīvajiem braucējiem nereti tiek stāstīts sociālajos tīklos, aicinot citiem būt uzmanīgiem. Dažkārt atrodami pat īpaši vēstījumi agresīvajiem braucējiem. Pērnruden par kādu agresīvu “BMW” vadītāju Ķekavas pusē tīklā facebook tika rakstīts: “Dārgais automašīnas “BMW” (sekoja arī automašīnas modelis un valsts numurs) vadītāj! Aizej, lūdzu, uz Daugavu un noslīcinies! Tagad. Jo tad Tu viens būsi beigts. Nevis Tava auto pasažieri un nevainīgi pretimbraucēji.”

Skarbi, bet, kā atzīst arī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes vecākā inspektore Sintija Virse, agresīvie braucēji bieži vien izraisa ceļu satiksmes negadījumus, paši tajos neiekļūstot: “Viņi rada visus iespējamos nosacījumus uz ceļa, lai negadījumā iekļūtu citi.”

Lai pievērstu uzmanību agresīvai braukšanai, Valsts policija izveidojusi vairākus videoklipus “Egoisti uz ceļa”, kuros ar analoģijas palīdzību atainoti ikdienā sastopami ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi, kas nereti ir ar traģiskām sekām. Protams, vienmēr ir jautājums, vai tie, kuriem tie domāti, tos pamana un maina braukšanas stilu.

Valsts policijas statistika liecina, ka valstī kopumā par agresīvu braukšanu pirmajos piecos mēnešos sodīti 453 autovadītāji. Vidzemes reģionā sodīti desmit autovadītāju, kas ir krietni vairāk nekā pirms gada, kad minētajā laikā sods par agresīvu braukšanu tika piemērots vien diviem autovadītājiem.

“Apzināmies, ka realitātē agresīvo braucēju skaits ir daudz lielāks, pēdējo gadu vērojumi liecina, ka šī tendence pieaug. Autovadītāji ikdienā fiksē agresīvos braucējus, kuri izraisa avārijas situācijas gan apdzīvotās vietās, gan ārpus tām.

Cēsīs vairāki cilvēki vērsušies policijā par kādu “BMW” vadītāju, kurš ar savu braukšanas stilu apdraud citus satiksmes dalībniekus. Fiksēts gadījums, kad viņš, iebraucot pretējā braukšanas joslā, gandrīz izraisīja frontālu sadursmi ar pretī braucošu automašīnu. Viss gan beidzās laimīgi, bet tie ir gadījumi, kad sekas var būt traģiskas,” norāda S. Virse.

Viņa aicina cilvēkus informēt policiju par šādiem gadījumiem, norādot laiku un vietu, kur tas noticis, un automašīnas reģistrācijas numuru: “Tas nekas, ja policija konkrētajā brīdī neierodas, dežurējošajām ekipāžām tiek nodota informācija pievērst uzmanību šai automašīnai. Mums būtiski, ka cilvēks gatavs uzrakstīt iesniegumu, jo uz tā pamata vadītāju var saukt pie atbildības. Vēl labāk, ja pārkāpums fiksēts video. Par minēto “BMW” vadītāju ir iesniegumi, un policija atbilstoši rīkosies. Mums nepieciešama reāla iedzīvotāju palīdzība, lai cīnītos ar agresīvajiem braucējiem. Protams, arī iesniegums liek konkrētiem braucējiem pievērst uzmanību, un agrāk vai vēlāk viņi tiks sodīti.”

Noformējot protokolu pēc protokola, ir iespējas tiesiskā ceļā panākt, ka agresīvajam braucējam atņem autovadītāja apliecību. Ja viņš nebrauc, viss kārtībā, diemžēl ir cilvēki, kuri turpina braukt un turpina pārkāpt satiksmes noteikumus. Viss beidzas brīdī, kad tiek izraisīta kāda nopietnāka avārija, tad ir krietni nopietnāka atbildība.

Atbilstoši Administratīvo pārkāpumu kodeksam sodīt var par agresīvu braukšanu, kas izpaudusies kā: vairāku tādu citu citam sekojošu ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu izdarīšana, kas saistīti ar ceļu satiksmei bīstamu vai traucējošu situāciju radīšanu; transportlīdzekļa vadīšana tādā veidā, ka tiek izdarīts ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums un radīti traucējumi vienmērīgai transportlīdzekļu plūsmai vai tiek ignorētas pārējo transportlīdzekļu vadītāju intereses. Piemēram, vairākkārtēja braukšanas joslu maiņa apsteidzot, vairāku sastrēgumā esošu vai kolonnā braucošu transportlīdzekļu apdzīšana pa pretējā virziena joslu vai apbraukšana pa sabiedriskā transporta joslu, ceļa nomali, ietvi, gājēju ceļu, velosipēdu ceļu vai citām vietām, kas nav paredzētas transportlīdzekļu braukšanai.

Policija norāda, ka sastrēgumi un citi satiksmes apgrūtinājumi atsevišķiem satiksmes dalībniekiem bieži rada neiecietību, kas noved pie apzināti izdarītiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem. Par agresīvu braukšanu Administratīvo pārkāpumu kodeksā paredzēta atbildība transportlīdzekļa vadītājam 70 līdz 280 eiro apmērā.

S. Virse informē, ka nākamgad Valsts policija iegādāsies vairākas netrafaretās automašīnas, tās būs visā valstī, arī Vidzemes reģionā: “Tas palielinās iespējas noķert agresīvos braucējus, jo, redzot trafareto policijas automašīnu, konkrētajā ceļa posmā visi brauc, ievērojot satiksmes noteikumus. Dažkārt policijai tiek pārmests, ka tā izmanto slēptās metodes, lai veiktu satiksmes uzraudzību, diemžēl ar atklātajām metodēm efektu panākt nevar.”