Vecpiebalgas novada Dzērbenes pagastā nomedītai mežacūkai ir konstatētas antivielas pret Āfrikas cūku mēra (ĀCM) ierosinātāju, kas nozīmē, ka dzīvnieks bijis saskarē ar šo vīrusu. “Tātad varam teikt, ka slimība ir nonākusi jau Dzērbenē. Pārtikas un veterinārais dienests ir veicis nomedītā mežacūkas ķermeņa izņemšanu un nosūtīšanu iznīcināšanai,” ziņo Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis.
Septembra mēnesī mednieki no bijušā Cēsu rajona ir iesūtījuši izmeklēšanai uz Āfrikas cūku mēri 65 paraugus, no kuriem divi bijuši pozitīvi, proti, tajos ir atrastas antivielas pret Āfrikas cūku mēra ierosinātāju.
Mežacūku populācijā ĀCM šogad konstatēts 723 mežacūkām 41 novada 126 pagastos. Vēsturiskajā Cēsu rajonā tas pirmo reizi tika konstatēts septembrī mežacūkām Stalbes pagasta Daibē.
Āfrikas cūku mēris Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Līdz tam Latvijā ĀCM nav bijis konstatēts.
Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem rada lielus ekonomiskos zaudējumus. ĀCM nav bīstams cilvēkiem.