Ziņas

Sabiedrība

Āfrikas cūku mēris arī Taurenē

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori aizvadītajā nedēļā konstatējuši, ka no Āfri­kas cūku mēra (ĀCM) nobeigušās 55 mežacūkas, turklāt sērga pirmoreiz skārusi Taurenes un Pu­šas pagastu, liecina PVD informācija. Vecpiebalgas novada Taurenes pagastā vīruss atklāts se­šām mežacūkām.

PVD Ziemeļvidzemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis informē, ka nobeigušās mežacūkas Taurenes pagastā uzgājis mežzinis, kurš par notikušo informējis vietējos medniekus. “Jūli­jā beigto mežacūku skaits palielinās, taču tas skaidrojams ar likumsakarībām, kas notiek dabā. Me­­ža­cū­ku mazuļi ir paaugušies un dzīvnieki atkal apvienojas baros,” situāciju ieskicē M.Ulma­nis.

Vasaras mēneši ir rosīgākie, kad arī cilvēki dodas mežā, tāpēc liet­derīgi atgādināt par pieaugošiem riskiem, kuru dēļ piemājas saimniecībās jāievēro biodrošības pasākumi.

Tāpat PVD Ziemeļvidzemes pār­valdes vadītājs norāda, ka me­žacūkas drīkst medīt visu cau­ru gadu, vien no pašiem medniekiem atkarīgs, cik nopietni viņi izturas pret ĀCM. M. Ulma­nis piebilst, ka sabiedrības izglītojošais darbs vēl arvien turpinās, tomēr ik pa laikam dzirdama mednieku nievājošā attieksme, ka ĀCM ir izdomājums, vai klusa cerība, ka viņu medību nogabalus šī sērga brīnumainā kārtā apies.

Der piebilst, ka pagājušajā nedēļā ĀCM konstatēts vienai mežacūkai arī Pārgaujas novada Rais­­ku­ma pagastā. Līdz ar to mežacūku populācijā ĀCM šogad konstatēts 794 mežacūkām 70 novadu 173 pagastos.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika re­ģistrēts 2014.gada jūnijā trim me­­žacūkām dažus metrus no Balt­­­­krie­vijas robežas. Tā ir dzīvniekiem ļoti bīstama slimība, mā­­jas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.