Ziņas

Sabiedrība

Āfrikas cūku mēri atklāj divām mežacūkām Valkas un Madonas novadā

Lai gan Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatība pēdējā laikā ir mazinājusies, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir konstatējis divus saslimšanas gadījumus mežacūkām – vienai mežacūkai Valkas novada Ērģemes pagastā un vienai Madonas novada Ļaudonas pagastā, aģentūrai LETA apliecināja PVD pārstāve Anna Joffe.

Līdz ar to patlaban ĀCM konstatēts 219 mežacūkām 34 pagastos un 13 novados. Savukārt mājas cūkām ĀCM pēdējo reizi konstatēts 17.septembrī.

Jau vēstīts, ka, sākot ar šā gada 1.janvāri, vairs nav spēkā ārkārtas situācija, kas saistībā ar ĀCM uzliesmojumu 2014.gada jūlijā un septembrī tika noteikta vairāk nekā 40 Latvijas administratīvajās teritorijās.

Tomēr mēra skartajās zonās līdz pat 2018.gada 31.decembrim saskaņā ar Eiropas Savienības lēmumu noteikti cūku un to produktu pārvietošanas ierobežojumi.

Ārkārtējā situācija varētu tikt noteikta atkārtoti, ja ĀCM skartu jaunas administratīvās teritorijas. ĀCM Latvijā tika konstatēts 2014.gada 26.jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijas teritorijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.

LETA