Ziņas

Sabiedrība

Advokatūras dienās – ģimenes jautājumi

nIzmantoja iespēju. Advokātes Gunas Karitones biroja durvis Cēsīs šonedēļ vēra ne viens vien klients, kurš saņēma speciālistes padomu bez maksas. Foto: Foto: Māris Buholcs

Atzīmējot Latvijas advokatūras 95 gadu jubileju, šonedēļ 130 zvērināti advokāti Advokatūras dienās iedzīvotājiem sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas visā Latvijā. Šogad izvēlēts ģimenes tiesību temats, tostarp laulību šķiršanas, laulāto mantiskās attiecības, bērnu aprūpes un saskarsmes jautājumi, jo, kā norāda advokāti, sasāpējuši attiecību jautājumi iedzīvotājiem ir aktuālākā problēmu joma.

Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijas komunikācijas konsultante Elīna Kalniņa norāda, ka Advokatūras dienas kļuvušas par stabilu nozares tradīciju – gan konsultāciju saņēmēju, gan sniedzēju skaits sešu gadu laikā teju divkāršojies, šogad sasniedzot lielāko advokātu iesaisti un plašāko Latvijas pārklājumu.

Oficiāli dalībai Advokatūras dienās šogad pieteikusies arī cēsniece, zvērināta advokāte Guna Karitone, kura laikrakstam “Druva” norādīja, ka vakar un šodien konsultē cilvēkus dažādos jautājumos.

“Nenoliedzami, cilvēkus uzrunā tas, ka tās ir bezmaksas konsultācijas, iespējams, tādēļ kāds saņemas un atnāk uz konsultāciju pie advokāta ar varbūt jau sen sasāpējušu jautājumu,” bilst G. Karitone un norāda, ka šajās dienās konsultē cilvēkus ne tikai par ģimenes jautājumiem.

“Šajās dienās esmu konsultējusi cilvēkus par mantošanas tiesībām, īpašuma sadalīšanu un daudz ko citu. Ja runājam par ģimenes jautājumiem, tad biežāk tie skar uzturlīdzekļu izmaksas sakārtošanu,” norāda zvērināta advokāte un bilst, ka arī ikdienā klienti vēršas ar dažādiem jautājumiem. Viens no tādiem ir arī parādu piedziņa. Tāpat aktuālas problēmsituācijas veidojas par neapdomīgi dotiem galvojumiem.

Pievēršoties šī gada galvenajam tematam, advokāti vērš uzmanību uz biežākajiem ģimenes dzīves samezglojumiem un iesaka pāris vienkāršu padomu, kas attiecībās var pasargāt no liekām raizēm. Pirmais no tādiem aicina pārus sakārtot laulības reģistrācijas jautājumu, bilstot, ka tas palīdz sakārtot arī savstarpējās mantiskās attiecības. Arī laulību līgumi ir normāla prakse, jo īpaši gadījumos, ja vienai vai abām pusēm ir biznesa vai citas saistības, kurām būtu vēlams palikt neitrālām. Otrs padoms – laulātā pāra šķiršanās gadījumā bērnu neizmantot kā ieroci, bet pēc iespējas pārvarēt emocijas un pievērsties racionālai, mierīgai attiecību, aizbildnības, uzturlīdzekļu un citu jautājumu sakārtošanai. Turklāt vecāku vārdi dzimšanas apliecībā ir pietiekami, lai prasītu uzturlīdzekļus jeb alimentus no bērna otra vecāka, jo šajā gadījumā nav būtiski, vai laulība ir bijusi reģistrēta. Advokāte aicina cilvēkus laikus risināt problēmas vai jau iepriekš meklēt pareizās atbildes uz sev būtiskiem jautājumiem.

Jāpiebilst, ka Advokatūras dienas Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija 2010. gadā iedibināja ar mērķi popularizēt zvērināta advokāta profesijas misiju – darboties sabiedrības interesēs, sniedzot tai praktisku palīdzību pēc labākās sirdsapziņas likumiem.