Ziņas

Sabiedrība

ĀCM pirmoreiz konstatē Siguldas, Jaunjelgavas un Ķeguma novadā

Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) inspektori laikā no 18. līdz 22.jūlijam konstatējuši 32 jaunus Āfrikas cūku mēra (ĀCM) gadījumus mežacūku populācijā, turklāt pirmoreiz slimība konstatēta Siguldas, Jaunjelgavas un Ķeguma novadā, kur pa vienai slimai cūkai atrasts attiecīgi Allažu, Sunākstes un Birzgales pagastā, aģentūra LETA uzzināja PVD.

Tāpat pirmoreiz slimība konstatēta Krustpils novada Atašienes pagastā, kur arī atrasta viena beigta cūka, bet šis pagasts ĀCM inficēto sarakstā bijis jau iepriekš.

Līdz ar to mežacūku populācijā mēris šogad konstatēts 634 dzīvniekiem 58 novadu 180 pagastos, kā arī divās pilsētās – Rēzeknē un Pļaviņās. Savukārt pēdējais saslimšanas gadījums ar ĀCM mājas cūkām Latvijā konstatēts 2015.gada septembrī. Kopumā pērn ĀCM dēļ bija jāiznīcina 213 mājas cūkas, bet vēl gadu iepriekš – 564 mājas cūkas.

Jau vēstīts, ka šovasar Lietuvā, Igaunijā un Polijā šogad pirmo reizi ĀCM konstatēts mājas cūkām, tādēļ pieaug draudi arī Latvijā, tāpēc PVD ir palielinājis pārbaužu skaitu mājas cūku novietnēs Latvijā. Par biodrošības pasākumu ieviešanu un izpildi novietnēs, kurās tur un audzē cūku sugas dzīvniekus, tostarp dezinfekcijas līdzekļu iegādi, atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

Ja šajā vasarā netiks konstatēti jauni saslimšanas gadījumi mājas cūkām ar ĀCM, Zemkopības ministrija (ZM) aicinās Eiropas Komisiju atcelt patlaban Latvijā noteikto trešo jeb īpaša riska zonu, tādējādi atvieglojot cūku un cūkgaļas produktu apriti.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.