Ziņas

Sabiedrība

ĀCM konstatēts mājas cūkām arī Mazsalacas novadā

Foto: no arhīva

Šonedēļ Mazsalacas novada Sēļu pagastā konstatēts mājas cūku saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri (ĀCM), kur saslimšana konstatēta piemājas saimniecībā ar divām cūkām, aģentūru LETA informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.

Līdz ar to kopumā ĀCM šovasar konstatēts 56 mājas cūkām – Mazsalacas, Ainažu, Staiceles, Ambeļu un Vecsalienas pagastā. Savukārt mežacūku populācijā līdz 24.augustam konstatēti 611 slimi dzīvnieki 37 novadu 108 pagastos.

PVD Sēļu pagasta saimniecībā ir veicis Āfrikas cūku mēra apkarošanas pasākumus.

Ap slimības skarto saimniecību trīs kilometru rādiusā ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Tajās tiks pastiprināti kontrolēts mājas un mežacūku veselības stāvoklis, kā arī dzīvnieku transportlīdzekļu kustība. Aizsardzības zonā aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus tās vismaz 40 dienas pēc slimības atklāšanas, slimo dzīvnieku iznīcināšanas un skartās saimniecības sākotnējās dezinfekcijas.

PVD atgādina, ka slimības uzliesmojuma gadījumā valsts kompensāciju var saņemt, ja cūkas bijušas reģistrētas un saimniecībā ievērotas biodrošības prasības. Par to ieviešanu un izpildi atbildīgs ir dzīvnieku īpašnieks vai turētājs.

ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, jo novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks. Šī kaite Latvijā iepriekš nekad nebija reģistrēta.