Ziņas

Sabiedrība

Ābeļu raža šogad būs skopa

Mūspuses ābeļdārzu saimnieki vērtē, ka ābolu šogad būs maz. Ražu ietekmējuši sliktie pavasara laika apstākļi un salnas. Mārsnēnu pagasta zemnieku saimniecībā “Ieviņas” ir neliels ābeļdārzs, taču šogad ražos tikai divas ābeles. Saimniece Jeļena Juhno saka, ka koku ziedēšanas laikā bijušas salnas, tas esot mazās ražas iemesls: “Šogad būs tikai dzidrie un viena šķirne vēlo rudens ābolu. Pagājušajā gadā raža bija tik liela, ka spiedām sulu un vēl ziemai noglabājām kastēs, bet šogad izskatās, ka nekas daudz nebūs. Tā vien būs, kā paēsties ražas laikā, ziemai neko nesataupīsim.”

Amatas novada Drabešu pagasta zemnieku saimniecība “Viļņi” atrodas tuvāk ūdenim, tāpēc agrās salnas ir īpaši kodīgas. Elga Sville saka, ka īsi pirms ābeļziedu atvēršanās viennakt iestājies septiņu grādu aukstums, ziedi izsaluši, toties bēda par ābolu ražu neesot liela, jo Elgas dzīvesbiedrs ir lietuvietis, saikne ar viņa radiem esot ļoti cieša. “Lietuvā šogad, tāpat kā citus gadus, ābeles pilnas ar āboliem, būs, ko pārvest mājās. Mums garšo ābolu sula, to katru gadu centīgi gatavojam. Lietuvā maigāks klimats, lai gan mūs šķir tikai nieka 300 kilometru, viņiem viss nogatavojas par divām nedēļām ātrāk,” saka E. Sville.

Līdzīga situācija ir ābolu ražošanas saimniecībās. Gaida Grava, SIA “Līgatnes Ābele” agronome, atzīst, ka uzņēmuma dārzā šis būs tukšais gads: “Visus procesus ietekmēja pavasara laik­­­aps­tāk­ļi, to dēļ ābolu būs ļoti maz. Aukstumā ābeles skopi izziedēja, ziedi daļēji apsala, atsevišķos apgabalos šopavasar ābelēm nebija pilnīgi neviena ziediņa. Neatminos gadu, kad tā būtu bijis. Jāpiemin lielais mitrums, tā dēļ nenotika apputeksnēšanās, turklāt pagājušo ziemu arī bites grūti pārziemoja.”

Ja citus gadus ap šo laiku jau ienākušās avenes, tad šogad “Līgatnes Ābele” avenes vēl netirgo. “Izskatās, ka pirmās ogas varētu parādīties šīs nedēļas beigās. Mums ir agrās aveņu šķirnes, taču tagad pat tās nav lasāmas, kaut cilvēki zvana, interesējas. Tāpat kā citiem kultūraugiem, arī avenēm ziedi apsala. Upenes šogad ražo viduvēji, jāņogu arī nebūs, jo izziedēt izziedēja, bet ķekari nav pilni. Vienīgi sīpoli priecājas par mitrumu, taču kāds būs iznākums, vēl nezinām. Viss var mainīties, jo mitruma dēļ tie var pūt,” saka G. Grava.

Runājot par parazītiem, ābelēs šogad esot maz tinēja. “Slapjā un vēsā laikā ābeļu tinējs slikti attīstās un neizlido, toties ļoti izplatīta sausplankumainība. Tā ir arī kartupeļiem un bietēm. Ja klimata pārmaiņu rezultātā arī turpmāk mūs sagaida līdzīgi laikapstākļi, tad jāizvērtē šķirņu piemērotība mūsu apvidum, te darbs zinātniekiem,” stāsta G. Grava un atzīst, ka uzņēmumam šogad būs rūpīgi jāizvērtē līgumsaistības, jo nevar apsolīt to, ko nevar izpildīt.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs aptaujā iedzīvotājus par gaidāmo ābolu ražu, un līdzšinējie aptaujas dati gan liecina, ka ābolu gads būs ražīgs.

Tā 31% no visiem 191 respondentiem pauž, ka šogad gaidāmā ābolu raža būšot tāda pati kā pērn, taču pietiks vien pašiem. 38% no visiem aptaujātajiem saka, ka ābeles šogad ražo ar uzviju un saimnieki plāno ābolus tirgot, 20% vēsta, ka viņu ābelēs ābolu nebūs, tāpēc šie respondenti lūkos, kur tos iegādāties, bet 10% aptaujāto ābeļu nav.