Ziņas

Sabiedrība

4.maijs vieno 25 gadus

Vieno Latvijas nākotne. Bijušie Augstākās padomes deputāti - Edvīns Kide ( no labās)Foto: Māris Buholcs

Cēsīs gadskārtējā kopsapulcē satikās 4.maija Deklarācijas kluba biedri – Augstākās padomes deputāti, kuri 1990.gada 4.maijā balsoja par Latvijas neatkarību.

“Cēsis ir īpaša pilsēta. Ne jau visiem pēdējos gados izdevies te pabūt. Mērs mūs labprāt pieņēma, izstāstīja par pilsētu, apskatījām pili, koncertzāli,” “Druvai” pastāstīja kluba prezidents Juris Karlsons. Kā jau kopsapulcē, tika apspriesti kluba darbības jautājumi, izvērtēts paveiktais, atkārtoti par prezidentu ievēlēts Juris Karlsons. Līdztekus tam bijušie Augstākās padomes deputāti dalījās domās un pārrunāja arī notikumus pasaulē un to atbalsis Latvijā. “Svarīgākais – kas būs ar Latviju. Lai par ko gribētu runāt, no tās tēmas aiziet nevaram,” sacīja bijušais deputāts Juris Dobelis. Klubs necenšas iejaukties politikā, bet, ja tas skar valsts neatkarību, Satversmi, drošību, tad pauž savu viedokli. “Atbildības sajūtu par valsti jūtam uz saviem pleciem. Zaudēt to, ko ieguvām, būtu bezatbildīgi un briesmīgi,

mēs, deputāti, kā tautas pārstāvji nobalsojām par neatkarīgu Latviju,” stāstīja Juris Karlsons un uzsvēra, ka nedrīkstam nerēķināties ar piekto kolonnu un pieļaut tādus notikumus kā Ukrainā un Gruzijā. “Cēsis ir latviska pilsēta, līdz ar to te mazāki draudi, ko nevar teikt par citām pilsētām,” bilda kluba prezidents.

Bijušais deputāts Aivars Berķis vērtēja, ka kaimiņzeme patlaban

grib testēt, vai darbojas NATO 5.pants,

jo, lai visas valstis vienotos, paiet laiks. “Mums 25 gadus ir neapmācīta jaunatne, kura neprot rīkoties ar ieročiem. Arī zemessargi stāsta, ka nezina, kā rīkoties x stundā. Lietuvā izdota grāmata. Cilvēkiem ir būtiski izprast situāciju un zināt, ko darīt,” domās dalījās kādreiz pazīstamais žurnālists Aivars Berķis. Tagad viņš raksta grāmatas, pēta savas dzimtas vēsturi. Pats atzīst, ka

šūpulī viņam ielikts nelabojama optimisma pilns garastāvoklis, tāpēc arī netrūkst darba spara.

Cēsnieks Jānis Endele atzina, ka pēdējos gados nav stiprināta Zemessardze, šo kļūdu tagad saprotam. “Labi, ka ir profesionāla armija, bet vispārējai karaklausībai ir jēga. Zemessargi ir vietējie, zina apstākļus, pazīst cilvēkus. Ja zemessargs šodien nedrīkst mājās turēt ieroci, no viņa mazs labums,” domās dalījās Jānis Endele, bet Edvīns Kide atzina, ka sarunās Valsts prezidents Andris Bērziņš bijušos kolēģus nomierinājis, ka varam justies droši.

“Klubā man ir iespēja satikt cilvēkus, kam ir liela dzīves pieredze, pārrunāt, kā viņi vērtē notikumus pasaulē. Mums par šo jautājumu domstarpību nav,” “Druvai” atzina Valsts prezidents Andris Bērziņš, bet Juris Dobelis piebilda: “Citādi nevar būt. Mēs taču 4.maijā balsojām ar domu, lai sastrādātos Latvijas labā.”

Bijušie Augstākās padomes deputāti daudz sprieda par 4.maija svinēšanu Latvijā. “Ja nebūtu 4.maija, tādā situācijā, kā bijām 50 gadus, nebūtu arī 18.novembra, jo nebija Latvijas, tauta atjaunoja valsti, mēs par to nobalsojām,” atgādināja Juris Karlsons un uzsvēra, ka šodien būtiski skaidrot jaunajai paaudzei šīs dienas jēgu un nozīmību, lai viņi to izprastu.

Savukārt Edvīns Kide akcentēja, ka arī to, kuri balsoja

par neatkarību, uzdevums ir stāstīt par 4.maiju, atgādināt, ka Latvija nav nejauša valsts, ka jau 25 gadus tā ir brīva un neatkarīga.

“Rīdziniekiem 4.maijā ir dažādi pasākumi, Cēsīs arī, bet kas notiek mazākās vietās? Ne visi var aizbraukt uz Rīgu. Ir prieks, ka pēdējos gados ar katru pavasari aizvien vairāk cilvēku 4.maijā piedalās dažādos pasākumos Rīgā, krietni vairāk nekā pirms gadiem. Skolās netiek audzināts patriotisms, par to daudz runā, tikai nav redzams rezultāts. Vai tad no rīta skola nevar kopā nodziedāt Latvijas valsts himnu?” domās dalījās Jānis Endele.

Cēsu viesi bija ļoti gandarīti par iespēju iepazīt Cēsis. Edvīns Kide uzteica Cēsu domes priekšsēdētāja Jāņa Rozenberga prezentāciju par pilsētas šodienu un nākotni, par padarīto, iecerēm un problēmām. “Radās priekšstats par meklējumiem, iespējām. Savulaik biju skeptisks, kas gan to koncertzāli apmeklēs, bet

šobrīd nevar dabūt biļetes. Tā patiesi ir reģiona koncertzāle, uz Cēsīm brauc un ne tikai no Vidzemes,” “Druvai atzina Edvīns Kide, bet Juris Karlsons uzteica cēsnieku izvēli – nebūvēt jaunas sabiedriskās ēkas, bet restaurēt vecās. Tā tapusi koncertzāle, bibliotēka. “Uzcelt jaunu ir viens, bet, ko pēc tam darīt ar veco, daudzi nezina,” bilda Juris Karlsons.

Katru gadu 4.maija Deklarācijas kluba biedri kopsapulcē satiekas citā pilsētā. Tā reizē ir arī iespēja vairāk uzzināt, kā aug un attīstās Latvija, kā kurā vietā risina ikdienas problēmas.

1990.gada 4.maijā

par Latvijas valsts neatkarību nobalsoja 138 deputāti. Mūsu vidū vairs tikai 120. “Esam dilstošs klubs, bet paužam savu viedokli, sadarbojamies ar kolēģiem, kuri arī balsoja par neatkarību Lietuvā un Igaunijā. Kopā esam rakstījuši vēstules ASV prezidentam, informējuši, ko domājam par notikumiem pasaulē,” pastāstīja kluba prezidents, bet Edvīns Kide atgādināja: “Vienaldzībai un pašpārliecinātībai šodienas pasaules situācijā nav vietas.”

Sarmīte Feldmane